Działamy od 1988 roku,

SPRAWDŹ OFERTĘ

to już 29 lat

SPRAWDŹ OFERTĘ

i kolejne przed nami,

SPRAWDŹ OFERTĘ

z najlepszymi rozwiązaniami.

Zapraszamy

SPRAWDŹ OFERTĘ

Drukowanie przyjazne środowisku

Drukowanie przyjazne środowisku

Ilość śmieci, które tworzy społeczeństwo, oraz tempo, w jakim wykorzystujemy surowce naturalne, już od lat są uważane przez ekspertów za alarmujące. Stąd w wielu dziedzinach działalności szuka się ekologicznych rozwiązań, które można wdrożyć bez utraty wydajności czy zwiększenia kosztów, a często okazuje się nawet, że przyjazne środowisku rozwiązania są także przyjazne naszym kieszeniom.

Swoją troskę o środowisko można okazać na wiele sposobów w codziennym życiu. Wystarczy tylko wyrobić kilka nawyków związanych z regularnie wykonywanymi czynnościami. Dotyczy to także drukowania. Poniżej prezentujemy kilka sposobów na ekologiczne drukowanie, zarówno w domu, jak i w miejscu pracy.

Jak drukować ekologicznie?

Na produkcję tony papieru wykorzystuje się około 17 drzew. Statystyczny Polak zużywa 90 kg papieru rocznie. Gdyby każdy z nas zmniejszył zużycie tego surowca oraz zadbał o jego recykling, można by uratować tysiące drzew każdego roku. A wystarczy jedynie kilka prostych nawyków.

  1. Drukowanie dwustronne – kiedy tylko to możliwe, starajmy się zadrukowywać obie strony kartki. W ten sposób zużyjemy o połowę mniej papieru do przygotowania danego dokumentu.

  2. Używanie małych czcionek – wydrukowanie dwóch stron tekstu na kartce zamiast jednej to kolejny sposób na zmniejszenie ilości zużytego papieru, a przy tym również na zużycie mniejszej ilości energii.

  3. Ponowne wykorzystanie zużytych kartek – nieudane wydruki można wykorzystać ponownie. Zamiast wyrzucać cały arkusz papieru do kosza, niezadrukowanej części kartki można użyć w przyszłości: w pracy - np. drukując ogłoszenia, notatki czy grafiki dla pracowników, oraz w domu – chociażby robiąc na nich listy zakupów.

  4. Zarządzanie odpadami - zarówno makulatura, jak i elektrośmieci (kartridże, zużyte części oraz same drukarki, gdy nie nadają się już do użytku) powinny trafiać do punktów zbiórki, tak aby możliwe było ich ponowne użycie lub bezpieczna dla środowiska utylizacja.

  5. Racjonalne użytkowanie drukarek – bez przerwy włączone drukarki mogą pochłaniać znacznie więcej energii elektrycznej niż nam się wydaje, nawet jeśli jest to "oszczędny" tryb czuwania. Włączajmy drukarkę dopiero wtedy, gdy mamy już przygotowane materiały do druku i wyłączajmy ją od razu po zakończonej pracy.

Tych kilka małych zmian nie wymaga niemal żadnego wysiłku, ale gdy wprowadzi się je powszechnie, mogą zrobić ogromną różnicę dla otaczającego nas środowiska.