Działamy od 1988 roku,

SPRAWDŹ OFERTĘ

to już 29 lat

SPRAWDŹ OFERTĘ

i kolejne przed nami,

SPRAWDŹ OFERTĘ

z najlepszymi rozwiązaniami.

Zapraszamy

SPRAWDŹ OFERTĘ

Czy wiesz, że... 3 ciekawostki o kserokopiarkach

Czy wiesz, że... 3 ciekawostki o kserokopiarkach

Kopiarki to urządzenia, które każdy z nas zna z codziennego życia. Jeśli nie korzystamy z nich w pracy, to przynajmniej mamy z nimi do czynienia od czasu do czasu w punktach ksero, gdzie kopiujemy niezbędne dokumenty – dyplomy, formularze, certyfikaty czy też materiały do nauki. Czy zastanawiamy się nad tym, jak działają kopiarki? Czy myślimy o tym, kiedy i w jakich okolicznościach powstały? Czy domyślamy się, skąd wzięła się ich nazwa? Zwykle nie. Dlatego poniższe fakty o kserokopiarkach dla większości ich użytkowników będą z pewnością czymś nowym.

Kserokopiarki – 3 ciekawe fakty

Wybraliśmy 3 ciekawostki, które mogą zainteresować osoby korzystające z kopiarek. Oto one:

  1. Nazwa "ksero" pochodzi z greckiego słowa kseros, które dosłownie oznacza "suchy". Dlaczego używano właśnie tego słowa do określenia maszyny wykonującej kopie dokumentów? Głównie chodziło o odróżnienie technologii od klasycznej fotografii, gdzie do uzyskania obrazu konieczne były kąpiele chemiczne. Tutaj natomiast cały proces przebiegał"na sucho".

  2. Pierwsza udana kopia dokumentu powstała 22 października 1938 roku. Był to napis "10.22.38 Astoria". Kopię wykonał amerykański fizyk Chester Carlson, który latami pracował nad wynalazkiem, aby ułatwić sobie pracę w departamencie patentowym firmy P. R. Mallory Company. Problemem było dla niego kopiowanie schematów i rysunków, które były dołączane do wniosków patentowych, postanowił więc znaleźć na to możliwie najłatwiejszy sposób. Patent na urządzenie działające w wynalezionej technologii otrzymał w 1940 roku.

  3. Początkowo nie było zainteresowania kserografią wynalezioną przez Carlsona, dlatego pierwsza kopiarka biurowa pojawiła się na rynku dopiero po 20 latach od opracowania tej technologii. Wprowadziła ją firma Xerox (wtedy Haloid Company). W Polsce kserokopiarki pojawiły się dopiero w latach 70. XX wieku.

Zobacz także: Czy wiesz, że... 3 ciekawe fakty o drukarkach laserowych