Działamy od 1988 roku,

SPRAWDŹ OFERTĘ

to już 29 lat

SPRAWDŹ OFERTĘ

i kolejne przed nami,

SPRAWDŹ OFERTĘ

z najlepszymi rozwiązaniami.

Zapraszamy

SPRAWDŹ OFERTĘ

Kopiowanie dowodów tożsamości: ostrożności nigdy za wiele

Kopiowanie dowodów tożsamości: ostrożności nigdy za wiele

Kserowanie i skanowanie dowodów to powszechna praktyka stosowana w różnego rodzaju instytucjach, np. w bankach czy na uczelniach wyższych. Czy jednak powinniśmy na to pozwalać? Czy nie jest to zagrożenie dla naszych danych osobowych? W jaki sytuacjach skserowanie dowodu jest legalne?

Osoba, która chce założyć konto w banku, ubiegająca się o przyjęcie na studia czy korzystająca z usług telekomunikacyjnych proszona jest zwykle o okazanie dowodu osobistego, który następnie jest kserowany lub skanowany i wgrywany do systemu. Pojawia się jednak pytanie: czy jest to bezpieczne? Co stanie się potem z taką kopią? Czy instytucje mogą ją wykonać legalnie? Przypadki zaciągania pożyczek na kopię dowodu czy innych oszustw, w których wykorzystywane są kserówki, niestety nie należą do rzadkości.

Czy kopiowanie dowodów tożsamości jest legalne?

Okazuje się jednak, że w przypadku uczelni wyższej, użycie kopiarki do wykonania kopii dowodu osobistego kandydata jest zgodne z przepisami. Podobnie jest w bankach, które mają prawo do gromadzenia danych zawartych na dowodzie osobistym i mogą to robić w formie ksero lub skanu. Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych apeluje jednak, aby – mimo zgodności z prawem - ograniczać ten proceder dla większego bezpieczeństwa obywateli.

Tylko niektóre instytucje starają się być elastyczne w tej kwestii. Jeśli klient banku nie zgadza się na zeskanowanie dowodu, istnieje jedynie niewielka szansa, że pracownik sam spisze z niego dane. Zwykle jest to "niezgodne z procedurami", a możliwość skorzystania z usługi może zostać w takiej sytuacji ograniczona. Jeśli przepisy w tej kwestii ulegną zmianie, banki i inne instytucje będą musiały się do nich dostosować. Póki co jednak prawo stoi po ich stronie.

Warto jednak być wyczulonym na tym punkcie i nie udostępniać swojego dowodu tożsamości do skserowania/zeskanowania, a nawet "w zastaw" za każdym razem, gdy jest się o to proszonym – np. wypożyczając samochód lub sprzęt sportowy. Warto zapytać o inną formę "zabezpieczenia" dla usługodawcy, np. kaucję. Ostrożności nigdy za wiele.

Może Cię też zainteresować: Czy za pomocą kopiarki da się skserować banknoty?